Forrás: cultura.hu
„A Dominó gyönyörű. Van szaga és színe. Büdös és rózsaszín.” Utazások Kelet-Európában – Bukovina, Galícia, a Balkán, a Kárpátok és a Kaukázus tájain.
Kiss Noémi szenvedélyes utazó, azok a vidékek érdeklik, ahová csak kevesen jutnak el. Nem a látványosságokat keresi, nem a turisták által látogatott helyekre megy. A bukovinai utazásra magával viszi az Illustrierte Führer durch die Bukowina című, 1901-ben kiadott könyvet, amelyet egy svájci kisváros antikváriusától kapott, Albániába pedig Edith Durham High Albania című, 1909-ben megjelent, és azóta számtalan kiadást megért útikönyvével indul. Máskor Paul Celan versei, Bruno Schulz elbeszélései vagy Andrzej Stasiuk könyvei segítik a tájékozódásban.
„A magyar–ukrán határra érve Beregsuránynál ezúttal alig várakozunk. A benzincsempészek és a cigarettások a másik irányból, szemből jönnek. Kipakoltatják és visszaküldik őket Ukrajnába. Gyorsan fogy a sor. A határőrök igyekeznek, hamar eltüntetik a csempészeket, azok irdatlan hangon kiabálnak. Hiába mondják, hogy a rokonok sokat cigiznek, Pesten drága a cigaretta! A határőr arca meg sem rezzen. Nem elég meggyőzőek. Pedig ők igazán nagyvonalú emberek, huszonhat kartont visznek ajándékba. A munkácsi piacon vásárolták, mind zárjegyes, kérem! Adót fizetünk! A jókat megbüntetik a határon?”
Kiss Noémi megismerni és megérezni szeretné Kelet-Európa, Bukovina, Galícia, a Kárpátok és a Kaukázus tájait. A micsen és a ciorbă de burtăn keresztül kóstol bele a bukovinai életbe, beszédbe elegyedik az ott élőkkel, az albániai hegytetőn figyeli a család életét, akik a kőház melletti trafikot üzemeltetik, Tbilisziben elfogadja egy orvosnő meghívását egy kávéra és egy masszírozásra, fogast ebédel a palicsi Vigadóban, és találkozik a világ legcsúnyább nőjével az ungvári Dominó kocsmában.
Kiss Noémi könyvének Kelet-Európája érzékeny, sokhangú, ellentmondásosságában izgalmas és maradandó terület; egyszerre múlt és jelen. Írás és felejtés. Nyomok és gyomok. A figyelem hozza elő a kopottas díszletekből a történelmi csillogást, és teremt távlatokat a jelenkori szűkösségben. Nyitottsága teszi hitelessé, csakis ennek köszönhetően hisszük el neki, hogy nemcsak a világ legszebb és legrondább nője, de a közepe is Ukrajnában van.
A Rongyos ékszerdoboz első kiadása a Darmstadti Irodalmi Akadémián 2015 júniusában a hónap könyve volt.
Egy meglepő és eredeti történetet olvashattok, melynek főszereplője egy kissé suta, de igen melegszívű és elszánt Lúd. Kislányos bája, önmagával szembeni távolságtartása, öniróniája és mások iránti nyitottsága csodálatra méltó.
8 éves kortól ajánlott