Bod Péter Megyei KönyvtárKovászna Megye

Könyvkaland 2021- BESZÁMOLÓ

Ketten kellünk hozzá. Mindig. Ahhoz, hogy élni kezdjen egy gondolat, egy történet, egy érzés. Én csak elkezdhetem.
(Krúdy Gyula)

Immár ötödik alkalommal hívta „kalandos őszi olvasójátékra” a legviharosabb életszakaszukban lévő kamaszokat Kovászna és Brassó megyéből a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár és a Bod Péter Könyvtártámogató Egyesület. Szakemberek szerint nagyon fontos, hogy az online világban elmerülő kamaszok is megismerjék azt az élményt, amikor egy jó könyv a fotelhez ragaszt, és olyan bámulatos élménnyel ajándékoz meg, ami felér a digitális eszközök nyújtotta szórakozással is.

Ennek a megtapasztalásához szeretné hozzásegíteni tizenéves olvasóit a Bod Péter Megyei Könyvtár programja, a Könyvkaland olvasásnépszerűsítő vetélkedő, amelyet az idén is megszerveztek és lebonyolítottak a könyvtár munkatársai: Balázs Orsolya, Nagy Timea, Nagy Zsófia, Szőcs Imre és Varga Zsuzsa. A vetélkedő sikere mindig nagy mértékben függ a választott könyvtől: olyan műveket kell a fiatalok kezébe adni, amellyel a célközönség azonosulni tud, és amelynek elolvasása igazi élményt nyújthat az olvasójának.

Az 5-6. osztályosoknak (11-12 évesek) Kate Scott Csak Jack című regényét választották az Abszolút Könyvek sorozatból, melyek „abszolút lendületesek, abszolút színvonalasak, abszolút maiak”. A regény a barátság, az új helyzetekbe való beilleszkedés, a túlélési stratégiák, az alkalmazkodás témáit érinti, rávilágítva arra, mennyire fontos, hogy mindig önmagunk legyünk.
A 7-8. osztályosok (13-15 évesek) Wolgang Hernndorf nagy sikerű ifjúsági regényét, a Csikket olvasták, amelyben hozzájuk hasonló korú gyerekek lélegzetelállító kalandjaival ismerkedtek meg. A regény szereplőivel azonosulva számukra aktuális és fontos problémákról gondolkodhattak, fogalmazhattak véleményt, mint: barátság, szerelem, szolidaritás, családi és iskolai konfliktusok stb.

A két kategóriába összesen 43 csapat jelentkezett, tehát közel 130 gyermek vett részt a Könyvkaland olvasásnépszerűsítő vetélkedőn. A program 2021. szeptember 15. és december 17. között zajlott, és két írásos fordulóból és egy döntőből állt. Az elolvasandó regényrészletek, illetve a feladatlapok a könyvtár honlapján jelentek meg (http://www.kmkt.ro/konyvkaland-2021). A szövegértést fejlesztő próbák mellett, a résztvevők különböző kreatív feladatokban is kipróbálhatták magukat: szójátékok, titkosírásfejtése, elmetérkép készítése, fantáziát megmozgató játékos feladatok, reflektálás az olvasottakra a történet továbbgondolásával. A döntő feladatlapjainak próbái pedig úgy lettek összeállítva, hogy a diákok a saját közegükben, online felületeken mozogva és a közösségi oldalak eszközeit használva készíthessék el a pályamunkákat.

Az 5-6. osztályosok feladatai között szerepelt: a könyvtár online katalógusában való keresés, melynek célja, hogy a gyerekek gyakorolják az adatbázisokban való keresést, és egyúttal az Abszolút könyvek sorozatában megjelent további regények iránt is felkeltse az érdeklődésüket, PPT bemutatókat készítettek az olvasás előnyeiről, szépségéről, fontosságáról. Nagyon sok, szép, igényes, ötletes munka született, amelyeket terveink szerint megosztunk a Gyermekkönyvtár oldalán, hogy másokat is olvasásra ösztönözzenek. A versenyzők kreatív könyvajánlókat is írtak a Csak Jack című regényről. A történet adta az ötletet egy különleges technika kipróbálására, stop-motion videókat készítettek egy általuk választott jelenetről.

A vetélkedő során a 7-8. osztályos résztvevők fogalmazásokat, párbeszédeket írtak, földrajzi és kulturális ismeretekkel gazdagodtak, rajzoltak illusztrációt, készítettek tematikus térképet, fotóztak, dalszöveget írtak. A feladatok alkalmat nyújtottak számukra, hogy továbbgondoljanak egyes részleteket, elmélyüljenek a szereplők személyiségében, az általuk megélt helyzetek tükrében elgondolkodjanak a saját problémáikról, a számukra ismerős élethelyzetekről, ugyanakkor változatos módon (írás, rajz, fotó) juttathatták kifejezésre kreativitásukat.
A Könyvkaland olvasásnépszerűsítő vetélkedő célja az intenzív, élő kapcsolat megteremtése és fenntartása a könyvtár és a diákok között. Ugyanakkor fontos, hogy a résztvevők felismerjék az olvasásban rejlő lehetőségeket, ami a tudás és a jobb iskolai teljesítmény mellett, esély az empátia fejlesztésére, az önbizalom növelésére, és önmagunk megismerésére.
A program létrejöttét pályázat útján elnyert támogatás révén a Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Communitas Alapítvány támogatta.

Mi történik?

A hét könyve

A hét gyerekkönyve